TEL. +48 297424013    e-mail:: sp.rybno@wyszkow.eu

bip1

gmina wyszków logo

WYDARZENIA

NIEWIDOMY - NIE WIDZĘ PROBLEMU!

NIEWIDOMY - NIE WIDZĘ PROBLEMU!

W związku z realizacją projektu „Każdy inny – wszyscy równi” i zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Niewidomych cała społeczność szkolna wzięła udział w warsztatach „Niewidomy – nie widzę problemu”. Warsztaty poprowadził Pan Sebastian Grzywacz, który przyjechał do nas ze Swym wiernym towarzyszem, psem przewodnikiem rasy Chesapeake Bay Retriever – Waldkiem.

Pan Sebastian jest od kilkunastu lat osobą ociemniałą. Na co dzień pracuje jako przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie, w Fundacji Ponad Słowami, jest dyrektorem Fundacji Centrum Edukacji Niewidzialna, a ponadto aktywnym użytkownikiem social mediów (prowadzi kanał na Tik Toku „Odlotowy Niewidomy”, aktywnie udziela się na Facebooku i Instagramie), w których edukuje na temat dostępności i życia osób niewidomych.
Spotkanie z Panem Sebastianem było niezwykłym doświadczeniem. To osoba charyzmatyczna, bardzo kontaktowa, która szybko znalazła wspólny język z uczestnikami warsztatów. Z tego spotkania wyszliśmy z wiedzą dotyczącą odpowiednich zachowań wobec osób niewidomych i ich psów asystujących, ale to nie wszystko… Warsztaty były pouczające pod wieloma względami: dowiedzieliśmy się, jak osoba niewidoma korzysta z telefonu (pisanie smsów to żaden problem) i nowoczesnych technologii, jak wygląda alfabet Braille’a, jak osoby niewidome od urodzenia postrzegają świat, rozmawialiśmy o empatii i otwartości, tolerancji, szacunku, radzeniu sobie z trudnymi emocjami i przeciwdziałaniu przemocy. Jak przeprowadzić osobę niewidomą przez przejście dla pieszych? Czy osoba z widoczną niepełnosprawnością może przejść przez pasy na
czerwonym świetle? – teraz już to wiemy! Czy można przeczytać 700 stron książki w 3,5 godziny? – okazuje się, że to możliwe! Warsztaty skłoniły nas do refleksji, gdyż okazuje się, że ograniczenia tkwią wyłącznie w
naszych głowach. Nasz Gość jest na to żywym przykładem. Mimo przeciwności losu żyje „na pełnej petardzie” – trenuje krav magę, boks, skacze ze spadochronem, jeździ konno… Można by tak wyliczać bardzo długo. Skąd brać na to siły i czas? A jednak można! Cytując klasyka:
„Nie trzeba być wielkim człowiekiem żeby zacząć, należy zacząć, aby stać się wielkim
człowiekiem” (Sebastian Grzywacz). Tego się trzymajmy!
Dziękujemy! To był wyjątkowo spędzony czas. Do zobaczenia  ;-)
Malwina Musiej

SZUKAJ